Hakkımızda

1974 yılında kurulmuş olan Yonga Mobilya, uzun süre Devlet Malzeme Ofisi’ne mobilya üretmiş, daha sonra, aralarında Antalya Sheraton, Istanbul The Marmara, Pamukkale ve Beyoğlu Richmond Otelleri, Bodrum Sea Garden tatil köyü gibi önemli tesislerin bulunduğu 100’ ün üzerinde otel ve birçok tatil köyünün mobilya üretimini ve dekorasyonunu üstlenmiştir.

2001 yılından itibaren ihracata yönelen Yonga Mobilya, aralarında Marks and Spencer, Ercol ve Teal gibi ünlü İngiliz markaların bulunduğu firmalara meşe masif ağırlıklı mobilya üretmeye başlamıştır.

Bugün Marks and Spencer firmasının en büyük ve en önemli mobilya tedarikçisidir.

Doğal malzemeden ustalıkla mobilya üretebilme kabiliyeti, hızlı ve doğru fiyatlandırma, yeni tasarımlar yapabilme, hızlı numune hazırlayabilme, her noktada ve sıkı bir kalite kontrol sistemi, yaptığı etkili üretim planlaması ile zamanında teslimat gibi özellikleri Yonga Mobilya’yı şu anda bulunduğu noktaya taşımıştır.

Yonga Mobilya, 22.000 m2‘si kapalı olmak üzere toplamda 23.000 m2‘lik alan üzerinde üretimini sürdürmektedir. Yıllık 90.000 adet mobilya üretimi, senelik ortalama 600 konteynerlik ihracat hacmi, 320 çalışanı ve yıllık ortalama 6000 m3 masif kullanımı ile Yonga Mobilya ülkemizin en büyük masif mobilya üreticisidir.

Yonga Mobilya, 2007 yılında ISO 9001 yönetim sistem sertifikası almış olup, her sene periyodik olarak SEDEX ( Tedarikçi etik veri işleme sistemi ) denetimlerinden başarı ile geçmektedir.

Yonga Mobilya, 2010 yılında İngiltere FISP programına ( Mobilya Endüstrisi Sürdürülebilirlik Programı) tam üye olmuş, bu üyelik ile “AB üyesi olmayan bir ülkeden, FISP programına tam üye ilk üretici firma olma” ünvanını kazanmıştır.

Yonga Mobilya’ya 2012 yılında çevreci üretim anlayışından dolayı Marks&Spencer firması tarafından “Eco- factory” sertifikası verilmiş olup, M&S mobilya tedarikçileri arasında Türkiye’de ilk, dünyada ise ikinci Eco-factory sertifikası alan firma olmuştur.

Yonga Mobilya 2012 yılında almış olduğu FSC Sertifikası ile kullanmış olduğu orman ürünlerinin doğru yönetilmiş kaynaklardan sağladığını ve Chain of Custody – Koruma ve Gözetim Zinciri’nin yani, ham maddenin ormandan tüketiciye ulaşana kadar gerçekleşen; işleme, dönüştürme, imalat ve dağıtım gibi tüm safhalarını içine alan bir yönetim sistemini kullandığını da kanıtlamıştır.

Yine çevreci kimliği nedeniyle 2013 yılı Mart ayında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından, Yonga Mobilya’ya “Çevreci Tesis Ödülü” verilmiştir. Aynı zamanda 13 Haziran 2013 tarihinde Marks& Spencer’ın “Plan A” projesi çerçevesinde, tüm tedarikçileri arasında yapmış olduğu yarışmada Yonga Mobilya “Çevre” dalında ödüle layık görülmüştür.

2013 yılında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş sağlığı ve Güvenliği Yönetim sertifikalarını da alan Yonga Mobilya aynı zamanda bir Türkiye Kalite Derneği ( KALDER ) üyesidir.

Yonga Mobilya’ya DENİB (Denizli İhracatçılar Birliği) tarafından geçmiş yıllarda olduğu gibi 2015 yılında da “İhracatın Yıldızları” ödülü verilmiştir.

Yonga Mobilya 2014 yılında Türkiye’nin en fazla mobilya ihracatı yapan 8. firması olmuştur.

Vizyonumuz

Paydaşlarımızla karşılıklı faydaya ve saygıya dayalı bir ilişki içerisinde, ticari ve çevresel sınırlamaların, etik değerlerin ve sosyal sorumlulukların bilincinde, müşteri beklentilerini karşılayan ve aşan özelliklerde doğal ahşap masif ve kaplamadan güzel mobilyalar üretmek.

Misyonumuz

Yüksek kalite seviyemiz ve güvenilirliğimiz ile on yılı geçkin süredir İngiltere piyasasında kazandığımız itibarımızı arttırarak korumak, istikrarlı yatırımlarımızla kapasitemizi arttırarak sürdürülebilir karlılıkla yoğun müşteri taleplerini daha yüksek oranda karşılayabilmek ve kazandığımız başarıları diğer dış pazarlara ve ülkemiz piyasasına da taşıyabilmek.